Historia

Historia

 

     Początki kultu maryjnego na bobreckiej ziemi sięgają roku 1876, kiedy to tutejsza mieszkanka Anna Suczkowa- Szebesta przywiozła z pielgrzymki na Jasną Górę obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wizerunek umieszczono w wymurowanej przez Franciszka Szkucika kapliczce, którą 29.10. 1876 roku uroczyście poświęcił wikariusz generalny Cieszyna –ks. bp Franciszek Śniegoń. Wkrótce kapliczka  stała się celem licznych pobożnych pielgrzymek i zyskała miano Wunderkapelle  (Kaplica Cudów), a Bobrek potocznie nazywano Cieszyńską Częstochową.

 

W 1899 roku władze gminy podjęły decyzję wykupu  ziemi wokół kapliczki od p. Pawła Liszki z przeznaczeniem na  budowę dzwonnicy i cmentarza dla katolików i ewangelików .

 

W październiku 1900 roku część katolicką cmentarza poświęcił  ksiądz radca Jan Sikora, a ewangelicką ks. Jan Pindór. Jednak wierni katoliccy pragnęli, by pogrzeby odbywały się w łączności ze Mszą św., dlatego rozpoczęli zbieranie funduszy na budowę kościoła.

 

We wrześniu  1908 roku na Bobrku odbył się wiec w sprawie kościoła. Powstał Komitet Budowy Kościoła; jego przewodniczącym został ostatni wójt w Bobrku Andrzej Branny (fundator krzyża cmentarnego), a zastępcą pan Franciszek Tomiczek. Postanowiono dobudować do byłej kostnicy  kaplicę w stylu romańskim o dł. 18m (bez wieży) i 9,5m szer. Jesienią 1908r. położono fundamenty wg planów p. Czempiela, a nad prawidłowością prac budowlanych czuwał p. Tomiczek. Do 5.05.1909 wymurowano ściany, dwa tygodnie później położono dach. Przy budowie kościoła z wielkim zapałem pracowało wielu mężczyzn, tak że w  następnym  roku świątynia była już gotowa.  Ołtarz przekazały siostry elżbietanki, a w prezbiterium znalazł się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesiony  z kapliczki. 8 maja 1910 roku radca biskupi, ks  prob.  Jan Sikora uroczyście poświęcił kościół, prosząc, by (jak czytamy w kronice parafialnej) „ten kościół poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej przyczynił się do pomnożenia czci i chwały Bożej, do uszlachetnienia  i moralnego podniesienia ludności naszej, do wyjednania błogosławieństwa od Boga dla całej gminy na najpóźniejsze pokolenia”

 

W styczniu 1957 na polecenie Generalnego Wikariusza księdza biskupa Juliusza Bieńka, wikary z Cieszyna ks. Teodor Oleś rozpoczął prace nad utworzeniem nowej parafii w Cieszynie Bobrku. Wkrótce w bobreckim kościele regularnie  w niedziele i święta odprawiane były Msze św. o godz. 7.00 i 9.00, a w kościele  filialnym w Krasnej – o 10.45. 25.12.1958 – ks. bp Stanisław Adamski, ordynariusz diecezji katowickiej, wydał dekret, mocą którego została erygowana parafia Imienia NMP w Cieszynie Bobrku. Jej proboszczem został ks. Teodor Oleś, który gorliwie troszczył się o rozwój duchowy parafian.

 

W marcu 1961 roku  na Bobrku odbyły się pierwsze Misje parafialne, głoszone przez ojców franciszkanów z Panewnik i Rybnika. Na zakończenie Misji ustawiono i poświęcono dębowy krzyż sporządzony przez p. Juliana Cieślę.

 

W 1962 – ks. bp Herbert Bednorz udzielił pierwszy raz w parafii sakramentu bierzmowania

 

Parafianie w szczególny sposób ukochali Maryję, dlatego  w listopadzie 1965 roku uroczyście oddali się w Macierzyńską  Niewolę Miłości Maryi. We wrześniu 1972 roku o. Stanisław Szczurek, redemptorysta z Tuchowa,  przywiózł obraz M.B. Nieustającej Pomocy i zainicjował  nabożeństwo nowenny, które odprawiane jest po dziś dzień.

 

Mieszkańcy Bobrku troszczyli się również o wygląd swojej świątyni. W 1968 roku w duchu odnowy liturgicznej w kościele ustawiono nowy ołtarz sporządzony przez p. Alojzego Cinala, nowe tabernakulum, ambonę i  chrzcielnicę,  a siostry boromeuszki z Mikołowa uszyły nowe  ornaty. W wigilię Bożego Narodzenia odprawiono Mszę św. w języku polskim z nowego Mszału. W 1970 roku - p. Jan Oleś założył w kościele ogrzewanie ropne, które  służyło nam przez 20 lat. W 1991 roku zainstalowano centralne ogrzewanie na gaz według planów p. Surzyckiego  i Szafarczyka.

 

Wiosną 1973 roku parafia bobrecka zmniejszyła się, bowiem mocą dekretu erygowano parafię  św. Elżbiety i parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krasnej.

 

W latach siedemdziesiątych XX wieku nastąpiła przebudowa kościoła. Zgodnie z planami

 

Komisji Sztuki Sakralnej zmienił się wystrój wewnętrzny świątyni: kościół wymalowano, zawieszono nowe stacje Drogi Krzyżowej. W prezbiterium znalazł się nowy wizerunek Matki Bożej autorstwa artysty Józefa Kołodziejczyka, brata ówczesnego ks. proboszcza bobreckiej parafii, który poświęcono w dniu 13 sierpnia 1977 roku. Natomiast obraz Matki Boskiej Częstochowskiej po konserwacji przeniesiono do wyremontowanej kapliczki. Poświęcenia obrazu i kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej dokonał 27 sierpnia 1978 ks. bp Józef Kurpas.

 

W ostatnich latach dzięki staraniom p. Alicji Zielonki kapliczka została gruntownie odnowiona i wyremontowana.

 

W 1981 roku pod przewodnictwem ks. prob. Józefa Dancha rozpoczęto budowę salek katechetycznych wg projektu inż. Kisiela.

 

Kolejne remonty kościoła miały miejsce w latach 90-tych. W 1994 firma pana Stuchlika wymalowała wnętrze świątyni, a p. Maria Skupień wykonała polichromię. W kolejnych latach wyremontowano dach oraz wymieniono tynki zewnętrzne kościoła. Latem tego roku parafianie gruntownie odnowili wnętrze. Głównym architektem był p. Tyrna, malowidła ścienne wykonał p.  Staniek , a freski – p. Żur ze Skoczowa. Nad całością prac czuwała firma Famex Bis.

 

Jedna z rodzin naszej parafii ufundowała nowy obraz, który jest wierną kopią obrazu Matki Boskiej Zwycięskiej, jaki znajduje się w kościele Imienia NMP w Rzymie przy Forum Trajana. Kościół ten został zbudowany z inicjatywy papieża Innocentego XI jako votum wdzięczności za zwycięstwo pod Wiedniem w 1683 roku. Z tej okazji papież ustanowił też dzień 12 września świętem Imienia Maryi.

 

Wizerunek, który znajduje się w prezbiterium, został poświęcony podczas uroczystości

 

100 - lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w dniu 4 września 2011 roku przez Prymasa Polski ks. abp. Józefa Kowalczyka, który modlił się słowami: „Boże spraw, aby Twoi wierni, którzy przygotowali ten obraz NMP z ufnością wznosili oczy ku Matce Jaśniejącej jako wzór świętości dla całej wspólnoty Twoich wybranych”.  Wierni mogli usłyszeć  także słowa, w których wyjaśniono, że nowy obraz jest pamiątką więzi parafii bobreckiej z Jasną Górą, „by to miejsce, tak jak poprzez minione dziesięciolecia, również w następnych, było szczególnym miejscem czci Królowej Polski”.

 

PROBOSZCZOWIE:

ks. Teodor Oleś (1957-1975)

ks. Stanisław Kołodziejczyk (1975-1980)

ks. Józef Danch (1980-1982)

ks. Marian Jaromin (1982-1987)

ks. Zdzisław Zieleźnik (1987-2016)

ks. Antoni Dewor (2016)

 

KSIĘŻA PRACUJĄCY W PARAFII:

ks. Karol Franek – emerytowany proboszcz w Czechowicach Dziedzicach, ( mieszkając w Ustroniu pomagał w pracy duszpasterskiej w latach 1957-64)

ks. Arnold Szatka (1964 -1967)

ks. Piotr Bichner (1967 – 1970)

ks.Robert Ledwoń (1970 – 1972)

ks. Jan Student (W 1972 roku został mianowany rektorem kościołów pod wezwaniem: św. Jana Chrzciciela w Mnisztwie oraz NSPJ w Krasnej oraz otrzymał polecenie zorganizowania w powyższych miejscowościach nowej stacji duszpasterskiej.)

 

diakon Piotr Buchta (staż diakonecki 15.03-07.05.1992r.)

ks. Cezary Dulka (1992-1995)

ks. Stanisław Binda (1995-2001)

ks. Piotr Liptak (2001-2007)

ks. Kazimierz Walusiak (2007-2011)

ks .Jacek Urbaczka (2011-2012)

ks. Krzysztof Gardyna (2012-2014)

ks. Rafał Stwora (od 2014)

 

 

KSIĘŻA POCHODZĄCY Z PARAFII :

ks. Jan Fiedor
ks. Leopold Donocik
ks.
Józef Kasztura – salezjanin
ks. Jerzy Palarczyk
ks. Emil Jarco – salwatorianin
o. Ezdrasz Biesok – franciszkanin

SIOSTRY ZAKONNE POCHODZĄCE Z PARAFII:

s.Julita Sikora - służebniczka śląska

s.Anna Bielenin - elżbietanka

 

 

GODZINY MSZY ŚWIĘTYCH

W tygodniu:

18.00,

soboty - 9.00

W Niedzielę i Święta:

7.00, 9.00, 11.00, 18.00

 

Spowiedź Święta pół godziny przed Mszą Świętą


Kancelaria parafialna czynna:

Poniedziałek 15.00-17.00

Środa 15.00-17.00

Piątek 15.00-17.00

AKTUALNOŚCI
Główne zdjęcie najnowszej aktualności

OGRANICZENIA SANITARNE OD 7 LISTOPADA 2020

  Z powodu ograniczeń sanitarnych wprowadzamy tymczasowo dodatkowe Msze Święte w niedziele: o godzinie 15.00 oraz o 17.00. Na Msze ni...

PLAN PRZEBUDOWY PREZBITERIUM NASZEGO KOŚCIOŁA

Prezentowany obraz to  wizualizacja wyjęta z rpojektu przebudowy naszego prezbiterium. Autorem Projektu jest architekt p. Bogdan Kojder.

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Codziennie o godzinie 15.00 - Godzinie Miłosierdzia Bożego - odmawiamy w naszym kościele Koronkę. Prosimy w niej Miłosiernego o zwalczenie epidemii i...
czytaj więcej

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie
ul. Kościuszki 30, 43-400 Cieszyn

tel. 660 825 134
antonidewor@hotmail.com

Zdjęcie Kościoła
Copyright © 2016 Parafia Rzymskokatolicka Imienia Najświętszej Marii Panny w Cieszynie
All rights reserved.
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego